Bezpieczeństwo na drodze
Jak jechać bezpiecznie?
Jak jechać bezpiecznie?

Jak jechać bezpiecznie?

Bezpieczna jazda wiąże się przede wszystkim z umiejętnym prowadzeniem samochodu, a więc nie tylko znajomością mechaniki wozu i zdolnością jego sterowania, co przede wszystkim biegłym opanowaniem zasad przebywania na drodze. W konsekwencji tego stworzony został test teoretyczny a nie tylko praktyczny, jaki musi zdać człowiek chcący zostać kierowcą. O kilku najważniejszych, zupełnie podstawowych zasadach dobrego zachowania na trasie dowiesz się zaś z poniższych fragmentów. Zapraszamy do lektury.

Pokaż się

Nie możesz jechać, nie będąc widocznym na trasie. Bardzo ważne panele HMI jest zatem, żeby stać się wyrazistym, a co za tym idzie warto korzystać ze świateł, kierunkowskazów itd. Nie lekceważmy zasad odpowiedniego zachowania i dbajmy o to, by nie utrudniać jazdy innym przemieszczającym się o trasie wraz z nami. Zabrudzone szyby to kolejny powód, dla którego nie widzimy wyraźnie już my sami, jako prowadzący pojazd, dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, żeby mieć stan czystości auta pod kontrolą. Z testów jednoznacznie wynika, że pod kontrolą trzeba mieć z jednej strony boczne lusterka, ale też i szybę przednią oraz tylną.

Zadbaj o porządek

Nie jest istotne tylko to, abyś miał wyczyszczone szyby w aucie, ale też żebyś mógł mieć odpowiedni porządek wewnątrz swego pojazdu. W tym celu należy zrezygnować z przewożenia czy to pod siedzeniami, czy też na półce tylnej przy oknie rozmaitych drobiazgów, jakie mogą sturlać się przy gwałtowniejszym zahamowaniu i wpaść pod hamulec czy gaz. Warto wiec unikać takich nierozsądnych i nieodpowiedzialnych zachowań na drodze.

Ustaw indywidualnie

Fotel, na którym zasiadasz powinien być właściwie ustawiony, indywidualnie będąc dostosowanym do Twoich wymogów i preferencji. W związku z tym, istotne okazuje się przyjęcie wyprostowanej pozycji, aby nie garbić się, ale też nie leżeć za bardzo na krześle, móc normalnie dosięgać do pedałów oraz mieć wygodnie, lekko ugięte nogi w kolanach. Trzeba też odpowiednio skierować lusterka, żeby widzieć, co się dzieje w trakcie jazdy i dookoła nas.

 Artykuł przy współpracy z