Bezpieczeństwo na drodze
Podróż nocą – poradnik właściwych zachowań
Podróż nocą – poradnik właściwych zachowań

Podróż nocą – poradnik właściwych zachowań

Jeżeli wybierasz się na przejażdżkę nocą, albo masz do pokonania długą trasę, koniecznie powinieneś właściwie się do tego przygotować. W tym celu niezbędne okazuje się między innymi przestrzeganie paru ważnych i zupełnie podstawowych zasad bezpiecznego przejazdu.

Doświadczony kierowca a laik bez różnicy

Nie ma tu znaczenia, czy w grę wchodzi kierowca który jest doświadczony, czy też wręcz odwrotnie – młody zmotoryzowany, dopiero co uczący się, jak podróżować i współuczestniczyć w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że jazda nocą jest utrudniona dla każdego. Nawet mocno wprawiony w pokonywaniu tras i sprytny zmotoryzowany ma dość ograniczone pole widzenia po zmierzchu. Dodatkowo, jadąc długo jesteśmy zmęczeni, a o porze nocnej zaczynamy już odczuwać senność. Kolejnym utrudnieniem jest też oślepiające światło innych aut, nas mijających.

Kontroluj światła

Światła powinny być pod kontrolą i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W związku z tym, przemieszczając się w godzinach wieczornych i nocnych, należy dobrze ustawić światła, ale też i popatrzeć w jakim stanie są żarówki. Jeżeli są one nieodpowiednio zamocowane, mogą doprowadzić do oślepienia innych jadących tuż obok nas, czy z przeciwnej strony. Jeżeli natomiast żarówki będą zbyt słabe, niestety widoczność będzie znacząco ograniczona dla nas samych i również podejmujemy ryzyko.

Porządek podstawą

Musisz mieć czyste auto – szyby, reflektory, lusterka, abyś mógł mimo ograniczonej widoczności, dobrze wiedzieć, co dzieje się dookoła Ciebie. Zapewnienie czystości to przecież rutynowy zabieg, na jaki warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy tylko planujemy jazdę nocą. Nawet dobrze ustawione i silne światła i żarówki nie przebiją się ze swą ostrością przez zabrudzone reflektory.

 Artykuł przy współpracy z