Bezpieczeństwo na drodze
Bezpieczeństwo na drodze
Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo na drodze

Wybierasz się w podróż? Zanim udasz się na dalszy dystans, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest Twój pojazd mechaniczny. W związku z powyższym przygotowaliśmy Ci niniejszy wirtualny poradnik, który poświęcony został bezpieczeństwu na drodze. Zachęcamy do przeczytania o wartych uwzględnienia praktykach.

Kontrola samochodu

Pojazd musi być odpowiednio sprawdzony, zanim udasz się w drogę. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Kontrola obejmować musi kompleksowy przegląd techniczny, jaki niewątpliwie zrealizowany na własną rękę, nawet wprawionego kierowcy – ale jednak laika w sferze szeroko rozumianej mechaniki – jest dużo mniej wiarygodna niż gruntowna analiza w punktach kontroli pojazdów. Samodzielnie, bez konieczności odwiedzania warsztatów można natomiast zweryfikować jaki jest poziom ciśnienia w ogumieniu, czy światła są sprawne, jaki jest poziom oleju itd.

Jazda wedle norm

Po to są ustalane określone zasady ruchu drogowego, aby je przestrzegać. To nie wymysł na potrzeby uzupełnienia kodeksu, ale normy odgórnie ustalane w celu zapewniania ładu, harmonii na trasie a także niedopuszczenia do wypadków i kolizji. W konsekwencji tego warto wziąć sobie do serca długą listę obowiązujących przepisów. Bierzmy zatem pod uwagę to, co widnieje na mijanych przez nas znakach drogowych, patrzmy dokładnie na oznakowania i symbole, nie lekceważmy ostrzeżeń i komunikatów oraz myślny też o innych uczestnikach ruchu drogowego.

Jazda a warunki

To jak jedziemy uzależnione powinno zostać w głównej mierze od aktualnych warunków pogodowych i tego jak wyglądają trasy. Jeżeli jest sucha powierzchnia, mamy środek lata, a droga jest dobrze oświetlona z pewnością łatwiej jest zahamować nawet przybierając duże prędkości niż w momencie, gdy jest gołoledź, albo przymrozki czy intensywniejsze kałuże deszczu.