Bezpieczeństwo na drodze
Poradnik dobrych manier rowerzysty
Poradnik dobrych manier rowerzysty

Poradnik dobrych manier rowerzysty

Właściwe zachowanie na drodze tyczy się nie tylko kierowców, ale też pieszych oraz rowerzystów. Ci ostatni bardzo często narzekają na lekceważenie przez zmotoryzowanych, podczas gdy sami zapominają, że ich też obowiązuje szereg wartych poświęcenia większej uwagi norm i zasad bezpiecznego poruszania się na trasie. O dobrych manierach prowadzących jednoślady dowiesz się z poniższych fragmentów.

Patrz, gdzie jedziesz

To, że masz jednoślad, niczym nie różni się od tego, jakbyś prowadził potężny i osiągający zawrotną prędkość samochód. Tak samo jesteś przecież uczestnikiem ruchu drogowego, jak każdy inny zmotoryzowany. Również przemieszczasz się i funkcjonujesz z innymi obecnymi na pokonywanych przez Ciebie trasach, dlatego musisz ich nie lekceważyć. Nie zważaj na to, że teoretycznie z rowerem pod pachą masz możliwość szybkiego śmignięcia przez zatłoczoną szosę, przeciskając się między stojącymi w korku samochodami. Musisz być odpowiedzialnym kierowcą – bo też nim jesteś i nie zapominaj o tym, kiedy decydujesz się na jazdę rowerem. Przestrzegaj wszelkiego typu zasad i norm jakie aktualnie obowiązują.

Kilka dobrych zwyczajów

Do podstawowych praktyk zalecanych rowerzystom zalicza się między innymi alarmowanie. Musisz sygnalizować innych uczestników ruchu drogowego, a kierowców w szczególności – co masz w zamiarze. Informuj ich, bowiem to oni jadą pokaźniejszym gabarytowo pojazdem, więc w razie ewentualnego wypadku to Ty prawdopodobnie poniesiesz większe szkody. Nie warto ryzykować. Przejeżdżaj wyłącznie przez miejsca dla Ciebie jako rowerzysty odpowiednio oznakowane i podobnie jak pieszy – zrezygnuj z przebiegania przez nieoznakowane przejścia. Nie śpiesz się, zwłaszcza kiedy nie jedziesz po tradycyjnej ścieżce rowerowej, albo dostrzegasz, że jest na szosie tłok. Przed przejściem dla pieszych, a także przed wjazdem na skrzyżowanie, zdejmuj nogę z pedała i przeprowadzaj pojazd. Nie warto oszczędzać parę minut kosztem zdrowia i bezpieczeństwa swojego oraz innych.

Artykuł przy współpracy z